12.03.2018
У разі виникнення необхідності в юридичній консультації клієнти звертаються до спеціалістів у правовій сфері. Та зазвичай люди не знають різниці між цими двома поняттями. А різниця велика і незнання часто може зашкодити у першу чергу клієнту. Тож давайте розберемося хто є хто.
Кожен адвокат – це юрист, але не кожен юрист – адвокат. Юрист може бути і адвокатом, і прокурором, і нотаріусом, і суддею, а також може посідати будь-яку посаду майже в кожній сфері підприємництва.
Адвокат є окремим представником професії юриста та повинен відповідати ряду вимог зазначених у Законі України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Адвокат – це юрист, який має закінчену вищу юридичну освіту, а також практичний досвід роботи в сфері права (термін досвіду має становити не менше двох років до здачі іспиту).
Що являє собою іспит?
Іспит складається з декількох усних запитань по всіх галузях права та кількох письмових документів, які кандидат повинен підготувати на вищому рівні. Саме тому адвокат володіє всебічними знаннями з усіх основних питань правозастосування, якими не завжди володіє звичайний юрист.
Кваліфікація адвоката підтверджена проходженням адвокатського іспиту перед іншими практикуючими адвокатами. Юристом вважається будь-яка особа, яка має правові знання та може представляти інтереси громадян в юридичних та інших інстанціях.
На відміну від юриста адвокат має додаткові права.
Які саме?
-
на підставі договору про надання правової допомоги адвокат може представляти клієнта. Натомість юрист може бути представником клієнта лише за наявності нотаріально посвідченої довіреності;
-
надсилати адвокатські запити у різні органи. Такі запити вирішуються не пізніше 5-ти робочих днів і за ненадання відповіді на них законом встановлена відповідальність. Натомість юристи можуть писати лише заяви від імені клієнтів на отримання інформації, які вирішуються в місячний строк;
-
адвокати можуть представляти клієнтів у кримінальних справах. Що ж до юристів, то вони не мають права вступати в кримінальні провадження. Вони обмежуються написанням заяв про вчинення злочину та інших процесуальних клопотань, що підписуються виключно клієнтами;
-
завіряти копії документів в справах, які вони ведуть. Юристи ж можуть завіряти копії документів лише у нотаріусів;
-
мають право працювати з документами у всіх установах, організаціях, а також органах державної влади та місцевого самоврядування із правом використання фото та відеофіксації.
Важливою відмінністю між адвокатом і юристом є «адвокатська таємниця».
Згідно неї адвокату забороняється розголошувати будь-які дані про своїх клієнтів або про їх справи, а також забороняє й іншим особам, включаючи будь-які контролюючі чи правоохоронні органами, подавати заявки та використовувати таку інформацію. Адвокат не може бути допитаний ані поліцією, ані судом стосовно інформації, наданої клієнту. Він також не може бути притягнутий до кримінальної або іншої юридичної відповідальності за здійснення ним професійної діяльності.
Що стосується майна адвоката (офісне приміщення або автотранспорт), то воно не підлягає обшуку або іншим слідчим діям, окрім випадків, коли такий обшук ухвалений рішенням суду за клопотанням Генерального прокурора України або прокурора обласного рівня.
Натомість у юриста можуть вилучити будь-які документи, затримати або допитати його, (сюди ж відносяться і справи клієнта) на загальних підставах. Також клієнт має додаткові права захисту від несумлінного адвоката, які полягають в праві звернутися до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатів за незаконні дії захисника.
Що є спільним у юриста та адвоката?
Обидва надають правову допомогу, а також мають дотримуватися норм чинного законодавства України.
Підсумовуючи усе, можна сказати, що в разі необхідності отримання звичайної юридичної консультації (написання скарги, заяви), ви сміливо можете звертатися до юриста, але у випадку складної справи, а надто коли вам загрожує судове засідання – варто звернутися по допомогу до адвоката.
|