22.09.2018
Підготовка та проведення допиту неповнолітньої особи в першу чергу зумовлені віковими особливостями. Це має велике значення, адже на них ґрунтується обрання засобів допиту та встановлення психологічного контакту.
Варто з’ясувати яка особа, згідно з юридичною термінологією, вважається неповнолітньою та на які вікові групи можна розподілити таких осіб.
Неповнолітніми вважаються особи, які не досягли 18 років.
Усі неповнолітні особи розподіляться на різні вікові групи:
1) дитячий вік (до 1 року);
2) раннє дитинство (від 1 до 3 років);
3) дошкільний вік (від 3 до 7 років);
4) молодший шкільний вік (від 7 до 11 років);
5) підлітковий вік (від 11 до 14-15 років);
6) старший шкільний вік (від 14 до 18 років).
У кримінально-процесуальному законодавстві відсутнє точне визначення віку з якого неповнолітній може виступати на допиті. Разом із тим, згідно з п. 3 ст. 69 КПК України, не можуть бути допитані як свідки неповнолітні особи, які згідно з висновком судово-психіатричної чи судово-медичної експертизи через фізичні або психічні вади не можуть правильно сприймати факти, що мають доказове значення, а також свідчити.
Характерні для неповнолітніх особливості психіки звичайно не є психічними вадами, але вони впливають на процес формування та надання свідчень. Так, наприклад, у практиці розслідування відомі випадки, коли діти віком до п’яти років надавали дані, які сприяли вирішенню справи. Але попри позитивну практику дітей допитують лише у крайніх випадках, оскільки процес допиту може негативно вплинути на їхню психіку.
З якого віку можна проводити допит неповнолітнього?
КПК України не містить законодавчих норм, які вказують мінімальний вік, з якого особа може бути допитана. Однак під час допиту обов’язково враховується до якої вікової групи належить неповнолітній.
Хто може бути присутнім на допиті неповнолітнього?
Допит особи, яка не досягла 14 років обов’язково повинен відбуватися у присутності педагога, на відміну від допиту неповнолітніх віком від 14 до 16 років, коли його присутність не є обов’язковою.
У кожному окремому випадку це вирішує слідчий. Згідно ст. 168 КПК України у разі необхідності в ході допиту неповнолітнього свідка можуть бути присутніми лікар, батьки або інші законні представники.
Присутність на допиті педагога зумовлена, в першу чергу, необхідністю отримання правдивих свідчень. Для цього варто заздалегідь з'ясувати, які стосунки склались між неповнолітнім та присутнім педагогом або батьками неповнолітнього і педагогом.
Присутність на допиті представника неповнолітнього має максимально сприяти досягненню поставленої мети. Кількість учасників процесу, які беруть участь у допиті та дають свідчення зі своїх позицій, набагато ширша ніж у справах дорослих підсудних. Саме тому робота адвоката тут набагато глибша, а її предмет специфічний і потребує володіння спеціальними знаннями в сфері педагогіки та дитячої психології.
Де проводять допит неповнолітнього?
Важливим питанням підготовки до допиту неповнолітньої особи є обрання місця допиту. Допит може відбуватися вдома, у школі, кабінеті слідчого і т.д. Обставини мають сприяти встановленню психологічного контакту із неповнолітнім з метою отримання потрібної інформації. Варто заздалегідь підготувати запитання для допиту неповнолітнього. Вони мають бути простими та зрозумілими допитуваному.
Який термін допиту неповнолітньої особи?
Згідно з КПК України допит неповнолітнього не може тривати без перерви понад одну годину та в цілому не може бути довшим за 120 хвилин на день. Але скільки буде тривати перерва вирішує слідчий, адже законодавством такий строк не встановлений. Слідчий має враховувати особливості кожної дитини: до якої вікової групи належить, який процесуальний статус, психічне здоров’я і т.д.
Які особливості допиту?
Допит неповнолітньої особи ведеться за правилами ст. 224 КПК, положення якої застосовуються при проведенні допиту неповнолітньої особи незалежно від того, ким вона виступає: свідком, потерпілою особою чи підозрюваною.
Особи, віком до 16 років, не попереджаються про кримінальну відповідальність за відмову надавати свідчення та за надання свідомо неправдивих свідчень.
У випадках, коли є підстави вважати, що батьки або інші законні представники неповнолітнього (присутні під час допиту) зацікавлені в неправдивих свідченнях або їхні інтереси суперечать інтересам особи, яку вони представляють, за рішенням слідчого або прокурора такий законний представник може бути замінений на іншого.
Під час допиту слідчому потрібно встановити психологічний контакт, для чого допит розпочинається із загальних тем, щоб заслужити довіру неповнолітнього та продемонструвати знання його інтересів.
Якщо вашу дитину затримали у якості підозрюваної особи - краще за все не гаяти час і одразу звернутися по допомогу до адвоката. Неповнолітній не знає достеменно ані своїх прав, ані обов'язків, і гаяння часу іноді спричиняє невідворотні наслідки.
Автор - адвокат Дар'я Сяміна.
|