23.11.2021
Українка Катерина Монзуль увійшла до трійки лідерок рейтингу найкращих арбітерок за 2011–2020 роки. Рейтинг на своєму офіційному сайті оприлюднила Міжнародна федерація футбольної історії та статистики. Таким чином Катериною Монзуль з командою увійшла в історію світового футболу як перша команда суддів із виключно жіночим складом.
Жіночий спорт не настільки популярний як чоловічий, але останніми роками починає наздоганяти. Ось наприклад, загальний призовий фонд останнього жіночого чемпіонату світу з футболу складав $30 млн, що в рази менше, ніж сума, яку отримує чоловічий - $400 млн. Чоловічий футбол вкрай популярний таіснує на такому високому рівні набагато довше, ніж жіночий, тому й можливостей більше. Якщо взяти міжнародні спортивні федерації, то лише дві жінки очільниці: іспанка Марісоль Касадо – тріатлон та британка Кейт Кейтнесс — керлінг. Що ж стосується Олімпійського оргкомітету, де «сповідують» рівність як один з основоположних принципів організації, то з 24 членів тільки 7 - жінки. В Україні серед керівників 44-х спортивних федерацій лише дві жінки: Ірина Дерюгіна, яка очолює федерацію художньої гімнастики та Ганна Ясинська - керівниця федерації альпінізму і скелелазіння. З шести фізкультурно-спортивних товариств НОК лише одним керує жінка.
А що ж з юридичною стороною у спорті?
Взяти до прикладу український жіночий футбол. Серед жіночих видів спорту в Україні жіночий футбол найпопулярніший. Згідно із Регламентом Української асоціації футболу зі статусу і трансферу футболістів приводяться особливості укладання контракту з футболістками жіночих клубів.
Насамперед термін дії контракту не може бути обумовлений тим, що футболістка може завагітніти протягом його терміну або перебувати у відпустці у зв’язку з вагітністю, пологами або користуватися правами, пов’язаними з материнством в цілому. У разі одностороннього розриву клубом контракту на підставі того, що футболістка вагітна або перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю, пологами або користується правами, пов’язаними з материнством в цілому, вважатиметься, що клуб розірвав контракт без поважної причини. Якщо не буде доведено протилежне, слід вважати, що односторонній розрив контракту під час відпустки у зв’язку з вагітністю, пологами клубом відбувся внаслідок того, що футболістка завагітніла.
Окрім зобов’язання щодо виплати компенсації, на клуб, який у разі встановлення факту дострокового розриву контракту клубом внаслідок вагітності футболістки, накладаються спортивні санкції. Такому клубу буде заборонено реєструвати будь-яких нових футболісток як на національному так і на міжнародному рівні протягом двох повних та послідовних заявкових періодів. Такий клуб матиме право реєструвати нових футболістів, на національному або міжнародному рівні, лише починаючи з наступного заявкового періоду і лише повністю відбувши покарання за відповідними спортивними санкціями. Також спортивні санкції можуть застосовуватись у сукупності з санкцією у вигляді штрафу.
Які права футболістки протягом дії контракту в разі вагітності?
- продовжувати виконувати обов’язки за діючим контрактом (тобто брати участь в матчах або тренуваннях), після підтвердження її лікарем та незалежним медичним працівником (обраним за домовленістю між футболісткою та її клубом), що це не нанесе шкоди. У таких випадках її клуб зобов'язаний поважати рішення та проводити план тренувань для її подальшої безпечної участі у тренуваннях та матчах, надаючи пріоритет її здоров’ю та здоров’ю майбутньої дитини.
- продовжувати працювати в своєму клубі однак на альтернативній посаді, у разі, якщо її лікар, вважає, що для неї небезпечно брати участь у матчах та у тренуваннях команди, або якщо вона вирішить не реалізовувати своє право продовжувати виконувати обов’язки за діючим контрактом. У таких випадках її клуб зобов’язаний поважати рішення та співпрацювати з футболісткою, задля того, щоб оформити її на альтернативній посаді. Футболістка має право отримувати повну винагороду до тих пір, поки вона не використає право на декретну відпустку.
- самостійно визначати дату початку її відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, беручи до уваги передбачені мінімальні періоди. До будь-якого клубу, який буде впливати або змушувати футболістку взяти декретну відпустку у визначений час, можуть бути застосовані дисциплінарні санкції відповідно до рішення органів здійснення футбольного правосуддя УАФ.
- повернутися до футбольної діяльності після закінчення декретної відпустки, у разі підтвердження лікарем та незалежним медичним працівником, що це не нанесе шкоди. У таких випадках її клуб зобов'язаний поважати рішення, реінтегрувати її у футбольну діяльність та надавати належну постійну медичну підтримку. Футболістка має право отримувати повну заробітну плату після повернення до футбольної діяльності.
Також футболістці повинна надаватись можливість годувати дитину грудним молоком, одночасно виконуючи свої обов’язки за діючим контрактом. Клуби повинні забезпечити відповідні приміщення відповідно до чинного національного законодавства в країні знаходження клуба або колективних договорів.
У разі, якщо контракт розірвано на підставі того, що футболістка вагітна компенсація, яка повинна бути виплачена футболістці обчислюється наступним чином:
- якщо футболістка не підписувала жодного нового контракту після розірвання попереднього контракту із колишнім клубом, як правило, компенсація складає суму, рівнозначну сумі залишкової вартості контракту, який було розірвано до закінчення строку дії;
- якщо футболістка підписала новий контракт до моменту прийняття рішення, вартість нового контракту за період, що відповідає періоду, що залишився за контрактом, який було розірвано до закінчення строку дії, вираховують із залишкової вартості контракту, який було розірвано достроково.
В обох випадках футболістка має право на додаткову компенсацію яка дорівнює сумі шестимісячних зарплат згідно достроково розірваного контракту. Однак слід вважати на те, що вразі укладання контракту у відповідності до чинного законодавства країни в якій оформлена спортсменка, то умови цього договору будуть мати переважну силу над законодавчим Регламентом УАФ.
Шановні клієнти - з будь-яких питань в сфері спортивного права звертайтесь за телефоном: +38 (066) 292-76-26 (Viber).
Ваш адвокат - Дар'я Сяміна.
|