+38 (066) 292-76-26 (Viber)

Вопрос-ответ

5. Стаття 22 ГПК України в частині четвертій передбачає право позивача на ухвалення рішень щодо справи, розгляд якої наразі триває, котрі можуть призвести в тому числі й до зменшення обсягу позовних вимог. Якщо така ситуація мала місце, як має вчинити господарський суд, що займається вирішенням даного спору?

 

Відповідь:

Ухвалюючи рішення щодо розглядуваної справи, в описовій його частині господарським судом має бути вказано, що обсяг позовних вимог було зменшено.

Якщо суд не застосує припис ч. 6. ст. 22 ГПК України про відхилення зменшення обсягу позовних вимог, то надалі розгляд і ухвалення остаточного судового рішення в справі відбуватиметься з урахуванням нових обсягів позовних вимог.

6. Спочатку у справі, розглядуваній господарським судом, позивачем було зазначено позовні вимоги в кількості більше однієї. У ході вирішення спору позивач відмовився від однієї з них, наполягаючи на тому, щоб решту було задоволено. Як має вчинити господарський суд?

 

Відповідь:

 

Стаття 22 ГПК України в частині четвертій вказує на право позивача на ухвалення рішень у розглядуваній справі, у тому числі й на відмову від позову.

Якщо мала місце ситуація, коли відмова позивача стосувалася лише деякої кількості позовних вимог із загального обсягу заявлених спочатку, то провадження по справі має бути припинено в тій частині позовних вимог, від яких позивач відмовився, і продовжено в частині вимог, що зберігають силу.

Про це говорить п. 4 ч. 1 ст. 80 ГПК України. Проте господарський суд має й право на застосування припису, уміщеного в ч. 6 ст. 22 ГПК України й не прийняти відмову позивача від позовної вимоги чи кількох із них.

7. Місцевий господарський суд видав ухвалу, спрямовану на порушення провадження з конкретної справи. Але було виявлено, що правил, згідно з якими має здійснюватися об'єднання вимог за позовом, не було дотримано. Чи може бути таку ухвалу оскаржено в господарському суді апеляційної інстанції? Чи має право апеляційний господарський суд, керуючись п. 5 ч. 1 ст. 63 ГПК України, на скасування рішення, ухваленого місцевим господарським судом із недотриманням указаних вище правил, і на повернення без розгляду позовної заяви?

 

Відповідь:

 

В апеляційному господарському суді можуть оскаржуватися ухвали й рішення, прийняті місцевими господарськими судами (ч. 1 ст. 106 ГПК України). Випадки, у котрих можливе таке оскарження, регламентуються зазначеним вище Кодексом, а деякі з них також визначено в Законі України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

У ст. 64 ГПК України відсутнє положення про те, що можна оскаржувати ухвалу щодо порушення провадження у справі.

 

Усі докази, що вказують на необґрунтованість і незаконність такого типу ухвали, необхідно викласти в тексті апеляційної скарги, що стосується змісту рішення, прийнятого господарським судом місцевого рівня по суті справи.

Тим не менш, українським процесуальним законодавством прямо не виключено можливість скасувати таку ухвалу в господарському суді апеляційної інстанції й повернути позовну заяву, посилаючись на п. 5 ч. 1 ст. 63 ГПК України.

Але в цьому разі апеляційний господарський суд має враховувати зміст припису ч. 2 ст. 104 вказаного Кодексу. Зокрема, у ньому мова йде про те, що скасувати або змінити зміст рішення, яке було ухвалено з порушенням або хибним застосуванням процесуально-правових норм, можна лише тоді, коли у зв’язку із зазначеним порушенням було ухвалено й хибне рішення.

 

Тож цілком імовірно, що може мати місце й така ситуація - правила, на основі яких відбувається об'єднання позовних вимог, було порушено, та прийняте рішення є абсолютно правильним за своїм змістом.

У цьому разі його не може бути скасовано в апеляційному порядку.

8. Рішення суду було скасовано. У господарський суд надійшла заява з проханням переглянути це рішення у зв’язку з тим, що відкрилися нововиявлені обставини у справі. Як має вчинити господарський суд?

 

Відповідь:

 

Ст. 112 ГПК України чітко визначає: жодне скасоване в повному обсязі рішення суду не може переглядатися, незважаючи на відкриття нововиявлених обставин у справі.

Господарський суд, котрий отримав подібну заяву, зобов’язаний надати відмову в її прийнятті, відповідно до чого винести власну офіційну ухвалу.

9. Господарський суд прийняв одержану заяву із проханням переглянути рішення у зв’язку з появою нововиявлених обставин у справі. Проте незабаром заявник подав клопотання, у якому відмовився від попередньо поданої заяви. Що повинен, згідно із законом, зробити в такій ситуації господарський суд?

 

Відповідь:

 

Господарський суд має законне право на:

  • прийняття відмови заявника від своєї заяви із проханням переглянути рішення на підставі нововиявлених обставин у справі;
  • припинення провадження щодо розгляду зазначеної заяви з винесенням з цього приводу відповідної ухвали.

 

Доречно переглянути для отримання вичерпної відповіді на це питання Інформаційний лист Вищого господарського суду України під назвою «Про деякі питання, порушені у доповідних записках господарських судів України у першому півріччі 2009 року щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України», прийнятий 29 вересня 2009 року за номером 01-8/530 (зокрема, зміст п. 45).

Назад 1 2 3 4 5 Далее


Ваше имя
Текст
Введите цифры, которые вы видите на картинке